Dana 26. septembra 2023. godine je, u okviru "Sarajevske energetske i klimatske sedmice", poduzet važan korak u ostvarivanju održivije i zelenije budućnosti Bosne i Hercegovine.
Predstavnici Štokholmskog instituta za okoliš (SEI), Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa (MVTEO), Švedske agencija za međunarodni razvoj i saradnju (Sida) i četiri jedinice lokalne samouprave BiH (Banovići, Breza, Ugljevik i Živinice) okupili su se povodom svečanog potpisivanja Memoranduma o razumijevanju (MoR) - značajne etape u pokretanju "BiH SuTra" ("Održiva tranzicija Bosne i Hercegovine").
"BiH SuTra" podstiče lokalni pristup od dna prema vrhu u izradi planova tranzicije i provođenju sveobuhvatnih politika tranzicije u područjima bogatim ugljem širom BiH. Opći cilj je pružanje podrške BiH u procesu dekarbonizacije i izgradnji ekološki održive budućnosti, te usklađivanje ovih procesa sa drugim razvojnim prioritetima. "BiH SuTra" će osposobiti zainteresovane strane da utvrđuju i provode strategije za smanjenje emisija, jačaju inovativne tehnologije i pristupe, kao i da izrađuju ambiciozne, ali ostvarive politike.
Odabrana su prve lokalne zajednice u kojima će biti proveden "BiH SuTra": Banovići, Breza, Ugljevik i Živinice, koje zajedno imaju oko 105.000 stanovnika. Ova područja će biti model i podsticaj za druga područja bogata ugljem u BiH, jer će pokazati potencijal za održivu tranziciju i pokrenuti pozitivnu promjenu u cijeloj državi.
Tokom svečanog potpisivanja, gđa. Birgitta Jansson, zamjenica šefice razvojne saradnje u Ambasadi Švedske u Sarajevu, gđa. Branka Knežević, šefica Odjela za primarnu energiju i politiku u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, te načelnici/gradonačelnik iz partnerskih lokalnih zajednica - g. Bego Gutić, g. Vedad Jusić, g. Milorad Jovičić i g. Began Muhić, izrazili su svoju opredijeljenost za ovaj transformativni proces.
Birgitta Jannson, zamjenica šefice razvojne saradnje u Ambasadi Švedske u Sarajevu, naglasila je da će Švedska istrajati u naporima da Bosni i Hercegovini pruži podršku u razvoju energetskog sektora. "Pokretanje ‘Održive tranzicije Bosne i Hercegovine (BiH SuTra)’ jasno ukazuje na težište naših napora, a to su podsticanje efikasnih i efektivnih politika okoliša i održive tranzicije, posebno u područjima bogatim ugljem", kazala je na skupu.
Sve partnerske lokalne zajednice su prilikom potpisivanja Memoranduma o razumijevanju spremno izrazile odlučnost i želju da rade na ostvarivanju zajedničkog cilja, a to je da svoje općine/opštine/ i grad učine pozitivnim primjerom tranzicije. S jednakim optimizmom su naglasili kako im je cilj da unaprijede okoliš, kao i socijalnu situaciju, uz istovremeno osiguranje finansijske dobrobiti za svoje lokalne zajednice. Realizacijom "BiH SuTra", ove općine/opštine i grad se nadaju da će postati pioniri pravedne tranzicije u BiH i sa nestrpljenjem iščekuju transformativne rezultate koje će donijeti.
"Mi smo odlučni i jasni da u svim svojim potrebama i mogućnostima budemo bezrezervni partneri i nosioci aktivnosti, jer znamo važnost ovog projekta za građane Živinica. Moramo biti pozitivan primjer energetske tranzicije", rekao je Began Muhić, gradonačelnik Grada Živinice.
"Ovo je jako važan projekat za naše općine, imali smo čast da od 16 lokalnih zajednica budemo u četiri u kojima će se provesti tranzicija. Od ovog projekta najveći benefit će imati naši građani, upravo zbog ekološke tranzicije kroz koju ćemo proći", rekao je Bego Gutić, načelnik Općine Banovići. Regije bogate ugljem su prioritet u sprovođenju ovih reformi, obzirom da će najdetaljnija ekonomska i poslovna tranzicija biti najveća upravo u ovim jedinicama lokalne samouprave.
"Nadam se da ćemo biti pioniri pravedne energetske tranzicije u BiH nakon realizacije projekta. Mi smo jedna od najmanjih općina i jedna od najovisnijih lokalnih zajednica i zbog toga je vrlo važno da učestvujemo u ovakom projektu", istakao je Vedad Jusić, načelnik Općine Breza.
"Naša opština zavisi od termoelektrane i važno nam je bilo objasniti građanima da tranzicijom nećemo ugroziti radna mjesta, već otvoriti nove poslovne mogućnosti uz bolje očuvanje životne sredine“, istakao je Milorad Jovičić, šef kabineta načelnika Opštine Ugljevik.
U toku događaja Saša Solujić, voditeljica programa u Štokholmskom institutu za okoliš (SEI), navela je ključne ciljeve i mehanizme "BiH SuTra". Pojedine etape predviđene u "BiH SuTra" obuhvataju usvajanje planova tranzicije do septembra 2024. godine, nakon čega će uslijediti utvrđivanje konkretnih mjera i aktivnosti na osnovu ovih planova. "BiH SuTra" će zatim ponuditi podršku realizaciji ovih mjera u narednih godinu i pol dana.
Svečano potpisivanje Memoranduma o razumijevanju između lokalnih zajednica i SEI-a prošao je u duhu saradnje i kolektivnog djelovanja u izgradnji održive budućnosti. Direktor za angažman u SEI-u, Robert Watt, istakao je potrebu da se svi uključe, kao i potrebu da se ubrza tempo kako bi se ispunili ciljevi održivog razvoja, što uz osiguranje održivosti također uključuje osiguranje opće dobrobiti građana BiH.
Važnost pristupa od dna prema vrhu koji podrazumijeva da lokalne zajednice imaju ključnu ulogu u oblikovanju vlastitih modaliteta održivog razvoja, naglasilo je nekoliko govornika, a budući da će se "BiH SuTra" realizovati u četiri lokalne zajednice, očekuje se da će poslužiti kao podsticaj i model drugim područjima bogatim ugljem u BiH.
Fotografije svečanog potpisivanja možete pogledati u galeriji ispod.
U rubrici pod naslovom Novosti i ažuriranja možete pročitati najnovije informacije i informativne članke o različitim temama. Pratite zbivanja u najaktuelnijim vijestima, izvještajima i publikacijama programa BiH SuTra.