Jučer je započeo drugi krug konsultacijskih događaja u okviru "BiH SuTra" programa, a Općina Breza bila je domaćin prvog događaja. Bio je to treći po redu događaj u općini Breza namijenjen široj grupi zainteresovanih strana, organizovan nakon ranije održanog događaja za definisanje vizije i prvog konsultacijskog sastanka.
U sklopu događaja stručnjaci i stručnjakinje "BiH SuTra" programa prezentovali su nacrte ciljeva/aspiracija za 2050. godinu, mjera/funkcionalnih oblasti te aktivnosti za svaku mjeru/funkcionalnu oblast unutar razvojnih pravaca: dekarbonizacija (energija, klima i održivi transport), cirkularna ekonomija, smanjenje zagađenja, održiva poljoprivreda, zaštita prirode i biodiverziteta.
Drugi konsultacijski događaj bio je usmjeren na trenutnu situaciju za svaki razvojni pravac te je dat detaljan pregled kratkoročnih aktivnosti koje će biti uključene u Operativni plan za viziju održive tranzicije za 2025-2027. godinu.
Eldar Bičo, član tima za razvojni pravac zaštita prirode i biodiverziteta programa "BiH SuTra", istakao je problem nedostupnih podataka potrebnih za detaljnu analizu biološke raznolikosti u općini Breza i predstavio kratkoročne aktivnosti za mjere zaštite prirode i biodiverziteta.
Eldar Bičo, član tima za razvojni pravac zaštita prirode i biodiverziteta programa "BiH SuTra". Photo: Foto Moca studio.
"Prepoznate su četiri kratkoročne aktivnosti za općinu Breza, a to su: izrada plana sanacije zemljišta, izrada studije ekosistemskih usluga, izrada katastra invazivnih vrsta i izrada akcijskog plana za suzbijanje invazivnih vrsta. Implementaciju svih aktivnosti provodit će Općina Breza", kazao je Bičo. On je dodao: "Sama implementacija kratkoročnih mjera traje do dvije godine. Za aktivnosti razvojnog pravca zaštita prirode i biodiverziteta, maksimalna procijenjena implementacija za izradu svih studija i planova je do godinu dana. Uvidjeli smo iznimnu potrebu da prilikom same implementacije budu uključeni u sam proces predstavnici Općine Breza, kao i drugih zainteresovanih strana koje uključuju lokalne nevladine organizacije koje se bave zaštitom prirode, različite institucije i stručnjake iz oblasti zaštite prirode."
Jedan od razvojnih pravaca koji će biti dio Tranzicijskog plana općine Breza je i cirkularna ekonomija. Iako je riječ o novijem pojmu kako u Bosni i Hercegovini (BiH), tako i u Evropi, Evropska unija (EU) je već uspostavila osnovne strukture, uključujući strategije, planske dokumente i pilot projekte za tranziciju industrije.
"U BiH, nažalost, slične prakse su limitirane. Na nivou određenih pojedinačnih preduzeća evidentni su pomaci, ali još uvijek nedostaju planske strategije na entitetskom ili lokalnom nivou. Na nivou BiH još uvijek nemamo usvojenu mapu puta za cirkularnu ekonomiju. Stoga, “BiH SuTra” ima za cilj među prvima postaviti temelje u određenim općinama/opštinama i gradovima koji će biti nosioci tranzicije na lokalnom nivou", rekao je Hamdija Mujezin, član tima razvojnog pravca za cirkularnu ekonomiju.
Hamdija Mujezin, član tima razvojnog pravca za cirkularnu ekonomiju. Photo: Foto Moca studio.
EU prelazi na oporezivanje emisija CO2, čineći model linearne ekonomije zastarjelim. Ovaj zaokret nudi nove prilike za privredu BiH, uključujući nova zanimanja i radna mjesta. "Općina Breza, zajedno sa Zeničko-dobojskim kantonom i Federacijom Bosne i Hercegovine, počela je davati prioritet izvozu. Privreda je izvozno orijentisana i treba se prilagoditi postojećim normama, stvarajući potražnju za niskokarbonskim proizvodima i kvalifikovanom radnom snagom", objasnio je Mujezin.
Održiva poljoprivreda ima za cilj da zadovolji trenutne potrebe za hranom i ostalim poljoprivrednim proizvodima, a da pritom očuva ekosistem i ne ugrozi sposobnost budućih generacija da zadovolje svoje potrebe. Kao jedan od razvojnih pravaca "BiH SuTra", obuhvata širok spektar praksi i principa koje se mogu svesti na tri glavna stuba: ekološku, ekonomsku i društvenu održivost.
Kako je pojasnio u ovom videu doc. dr. Sabrija Čadro sa Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i stručnjak za razvojnu oblast održiva poljoprivreda, ovaj pristup snažno doprinosi povratku mladih u općinu Breza i ruralna područja. "Suština i cilj održive poljoprivrede prije svega jesu mladi, potreba da mladi ljudi ostanu u ruralnim sredinama, da ne idu u gradove. Kroz održivu poljoprivredu smatramo da se to može realizovati obzirom da općina kao što je Breza ima veliki potencijal za razvoj poljoprivredne proizvodnje", kazao je Čadro.
Predstavnici i predstavnice Općine Breza do 1. jula 2024. godine će dostaviti komentare na prezentovane kratkoročne aktivnosti za svaki razvojni pravac, što će u konačnici doprinijeti izradi finalnog dokumenta - Tranzicijskog plana ove općine.
Tranzicijski plan za sve četiri jedinice lokalne samouprave (Banovići, Breza, Živinice i Ugljevik) je sveobuhvatan i participativan dokument usmjeren prema viziji, sa ambicioznim ali provodljivim dugoročnim (do 2050. godine), srednjoročnim (do 2035. godine) i kratkoročnim (3 godine) ciljevima i mjerama za održivije društvo i unapređenje okolišnih i životnih uslova građana/građanki u regijama bogatim ugljem u BiH.
Nakon općine Breza, drugi krug konsultacijskih sastanaka održat će se i u ostalim programskim pilot područjima: Banovići (19.06.2024.), Živinice (20.06.2024.) i Ugljevik (21.06.2024.).
U rubrici pod naslovom Novosti i ažuriranja možete pročitati najnovije informacije i informativne članke o različitim temama. Pratite zbivanja u najaktuelnijim vijestima, izvještajima i publikacijama programa BiH SuTra.