Istraživanje predviđanja – jedne od disciplina za put ka održivoj tranziciji Bosne i Hercegovine

Istraživanje predviđanja – jedne od disciplina za put ka održivoj tranziciji Bosne i Hercegovine

Na nedavno održanom webinaru istraživali smo predviđanje – disciplinu sistematskog istraživanja i predviđanja budućnosti. Upotreba strateškog predviđanja omogućava nam da predvidimo buduće izazove i prilike, vodeći nas prema održivim tranzicijama u Bosni i Hercegovini.

Štokholmski institut za okoliš/životnu sredinu (SEI) je 13. juna bio domaćin virtuelnog događaja pod nazivom „Predviđanje: kako ga iskoristiti za održivu tranziciju u Bosni i Hercegovini?“, kao dio programa Održiva tranzicija Bosne i Hercegovine ("BiH SuTra"), koji finansira švedska Agencija za međunarodni razvoj i saradnju (Sida) u Bosni i Hercegovini. Ovaj događaj je ispitao disciplinu predviđanja, njenu ulogu u navigaciji problema i dizajniranju alternativnih puteva za postizanje održive budućnosti. Događaj se nadovezuje na prethodni webinar održan 28. maja, koji se fokusirao na megatrendove. Na ovom linku možete pročitati članak i pogledati snimak tog događaja.

Šta je održiva tranzicija?

Saša Solujić, voditeljica projekta u SEI, dala je uvodnu riječ objašnjavajući koncept održive tranzicije. Na početku je zamolila učesnike da navedu jednu riječ koju povezuju sa održivom tranzicijom. Rezultati se mogu vidjeti u oblaku riječi ispod. Solujić je naglasila važnost politika koje podržavaju inovacije, nove tehnologije i ponašanja, i postepeno ukidanje neodrživih politika: „Strategije i politike su ključne; od vitalnog je značaja angažovati zainteresovane strane na više nivoa i osigurati njihovo aktivno učešće u procesima donošenja odluka. Ovo uključuje poticanje vertikalne koordinacije između nivoa vlasti i saradnju sa profesionalnim organizacijama. Ljudi su u srcu tranzicije, jer svi napori imaju za cilj poboljšanje njihove budućnosti.”

Kako da promijenimo sistem?

Marcus Carson, viši naučni saradnik u SEI-u, elaborirao je sistemske promjene, rekavši da ih bolje opisuje partija šaha, nego praćenje mape puta: „Ono što istinski olakšava ili sprječava promjenu su društveni procesi u igri – društvene konstrukcije u našim umovima dok percipiramo svijet, pravila koja uspostavljamo i organizacije s kojima se povezujemo. Razumijevanje ovih aspekata nam omogućava da strateški i učinkovito upravljamo promjenama." Marcus je dalje naglasio da su pojedinci i organizacije ključni pokretači promjena, vođeni kvalitetom svojih života i života budućih generacija.

Predviđanje - kontekst i uloga

Sara Talebian, saradnica za istraživanje u SEI-u, dublje je ušla u alate i tehnike neophodne kreatorima politika da ubrzaju održivu tranziciju. Ona je objasnila predviđanje kao alat za donosioce odluka kojim postavljaju ciljeve održivosti specifične za kontekst, adaptivne ciljeve, prekretnice i da oblikuju alternativne puteve za pravedne tranzicije i planiranje održivog razvoja. Opisala je važnost predviđanja i zaključila da: "Nije teško priznati da su razmišljanje o budućnosti i predviđanje jednako ključni za tranziciju ka održivosti kao i odgovarajuće finansiranje ili očuvanje društvene kohezije ili povjerenja u vlade“.

Izazovi i prepreke u primjeni metodologije predviđanja

Nakon uvodnih obraćanja i prezentacija, razvila se dinamična panel diskusija sa fokusom na izazove i prepreke povezane sa metodologijom predviđanja. Na panelu, koji je moderirala Saša Solujić, svoje uvide su iznijela tri istaknuta stručnjaka: Sara Talebian, saradnica za istraživanja u SEI; prof. dr. Mitar Perušić sa Tehnološkog fakulteta u Zvorniku Univerziteta u Istočnom Sarajevu; i Sanjin Avdić, viši programski koordinator u "BiH SuTra". Diskusija je istraživala složenost planiranja tranzicije i predviđanja budućih aktivnosti u Bosni i Hercegovini.

"Provođenje procesa predviđanja za održivu tranziciju je posebno izazovno", napomenula je Sara Talebian, naglašavajući različite institucionalne, političke, resursne i regulatorne prepreke koje se susreću u različitim zemljama i kontekstima. Prof. dr. Mitar Petrušić je istakao borbu Bosne i Hercegovine da prati trenutnu situaciju zbog neadekvatnih podataka u različitim statističkim jedinicama. Na kraju, Sanjin Avdić je naglasio dileme prisutne u procesu razvoja politika usmjerenih prema budućnosti, postavljanju ciljeva, određivanju prioriteta akcija i rješavanje jedinstvenih lokalnih potreba regiona.

Zaključak

Webinar je pružio vrijedne uvide u disciplinu predviđanja i njegovu ključnu ulogu u vođenju održivih tranzicija, posebno unutar Bosne i Hercegovine. Istražujući alternativne budućnosti, predviđajući izazove i osmišljavajući efektivne akcije, predviđanje nudi moćan alat za kreatore politika i zainteresovane strane, za kretanje kroz složene društveno-tehničke sisteme.

Međutim, implementacija metodologija predviđanja predstavlja brojne izazove, uključujući institucionalne prepreke, političke interese, ograničenja u resursima i nedostatke podataka. Rješavanje ovih izazova zahtijeva usklađene napore na više nivoa, uključujući saradnju među različitim zainteresovanim stranama i usvajanje adaptivnih strategija.

Uprkos ovim preprekama, webinar je naglasio važnost predviđanja u pokretanju pozitivnih promjena i poticanju pravedne tranzicije ka održivijoj budućnosti Bosne i Hercegovine.

Pogledajte ovaj link za više informacija o govornicima i programu.

Pogledajte snimku webinara “Predviđanje: Kako ga iskoristiti za održivu tranziciju u Bosni i Hercegovini?” ispod. 

Novosti i ažuriranja

U rubrici pod naslovom Novosti i ažuriranja možete pročitati najnovije informacije i informativne članke o različitim temama. Pratite zbivanja u najaktuelnijim vijestima, izvještajima i publikacijama programa BiH SuTra.

Partneri