Sedmica održivog razvoja (SDG Week) sa glavnom temom “Ubrzanje akcije za održivu budućnost“ trenutno se održava u Sarajevu. Događaj je pun inspiracije, inovacija i aktivnosti posvećenih ubrzanju ostvarivanje Ciljeva održivog razvoja (SDG), s obzirom da je preostalo još samo pet godina do završetka Agende 2030. Štokholmski institut za okoliš/životnu sredinu (SEI), implementacijski partner programa “BiH SuTra“, učestvovao je na ceremoniji otvaranja koju su organizovali Ambasada Švedske i Razvojni program Ujedinjenih nacija u BiH (UNDP BiH).
Fedra Vanhuyse, koja je predstavljala SEI, je voditeljica Odjela “Društvo, klima i podrška u politici“ i viša naučna saradnica u SEI-u. Također je strateg za finansije i nabavke u programu Održivi gradovi, strateškom inovacionom programu sa misijom klimatski neutralnih gradova do 2030. godine. Na jednom od panela tokom ceremonije otvaranja, Vanhuyse je istakla princip rada gradova u Švedskoj i drugim zemljama vođenim SDG-ovima. Učesnici su potvrdili važnost SDG-ova za kreiranje održivih zajednica. Pet jedinica lokalne samouprave iz Bosne i Hercegovine - Grad Gradiška, Općina Tešanj, Općina Novo Sarajevo, Općina Žepče i Grad Bijeljina - nagrađeni su kao lideri lokalnog održivog razvoja. Prepoznati su zbog predanog rada usklađenog sa SDG-ovima u oblastima “Pametan rast“, “Dobro upravljanje“ i “Društvo jednakih mogućnosti“.
“Moramo biti kreativni u zamišljanju održivih društava, a ne samo predlagati postepena poboljšanja. Posljedice klimatskih promjena, posebno u zemljama sa brdovitim i planinskim reljefom kao što je Bosna i Hercegovina, postaju sve očiglednije sa sve češčom pojavom poplava, suša i klizišta. Odlučna akcija za borbu protiv klimatskih promjena – smanjenje emisija, prilagodba klimatskim promjenama i očuvanje biodiverziteta – je ključna. Kašnjenje ili nedostatak djelovanja samo povećavaju troškove“, naglasila je Vanhuyse na događaju.
Kolektivni dogovor za ubrzavanje klimatske akcije
Fedra Vanhuyse je predstavila alat koji se koristi u Švedskoj za planiranje klimatske neutralnosti u gradovima i općinama/opštinama, Klimatski ugovor za gradove, razvijen u okviru programa Održivi gradovi. Klimatski ugovor za gradove ima snažan fokus na finansiranje i koristi se širom Europe u okviru EU Misije za klimatski neutralne i pametne gradove, među kojima je i Sarajevo. Dodatno je pojasnila: “Klimatski ugovor za gradove predstavlja inovativni alat upravljanja koji okuplja zainteresovane strane na lokalnom, regionalnom i nacionalnom nivou kako bi se obavezali na klimatsku neutralnost. Kroz akcioni i investicioni plan, lokalne vlasti lakše procjenjuju ekonomske prilike i investicione potrebe vezane za održive tranzicije te su dodatno podržane u usmjeravanju javnih i privatnih finansija.“
Uloga arhitekata
Tokom boravka u Sarajevu, Fedra Vanhuyse je u saradnji sa Ambasadom Švedske predstavila grupi arhitekata u firmi Walter AEC i studentima Arhitektonskog fakulteta, rezultate istraživačkog projekta Procjena materijalnih vrijednosti: Procjena rizika i utjecaja klimatskih promjena (MAVERIC), kojeg finansira Švedska agencija za inovacije Vinnova. Projekat istražuje utjecaj klimatskih rizika na vrijednost nekretnina kroz modeliranje kako faktori poput klimatskog rizika mogu utjecati na cijene nekretnina, omjere kredita i vrijednosti, te osiguranje. Arhitekte imaju ključnu ulogu u stvaranju održivo izgrađenog okruženja, kroz dizajn, ali i kao zagovornici sveobuhvatnog i održivog prostornog planiranja te građevinskih propisa.
U rubrici pod naslovom Novosti i ažuriranja možete pročitati najnovije informacije i informativne članke o različitim temama. Pratite zbivanja u najaktuelnijim vijestima, izvještajima i publikacijama programa BiH SuTra.