Na prvom sastanku Upravnog odbora programa "BiH SuTra" postavljen okvir za osnaživanje lokalne zajednice

Na prvom sastanku Upravnog odbora programa "BiH SuTra" postavljen okvir za osnaživanje lokalne zajednice Prvi sastanak Upravnog odbora programske komponente 2 programa "BiH SuTra". Foto: BiH SuTra.

Prvi sastanak Upravnog odbora programske komponente "Podrška tranziciji područja bogatih ugljem u BiH" u okviru programa "Održiva tranzicija Bosne i Hercegovine (BiH SuTra)" održan je 30. oktobra 2023. godine.

Sastanak je održan u prostorijama Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine. Sastanku su prisustvovali predstavnici općina/opština Banovići, Breza, Ugljevik i Grada Živinice, kao i predstavnici Ambasade Švedske u BiH i Delegacije Evropske unije u BiH. G. Admir Softić, pomoćnik ministra za energiju u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, sastanku je prisustvovao u svojstvu domaćina.

"Ovaj operativni sastanak obilježava prvi zvanični korak u realizaciji ovog suštinski važnog programa za BiH. Ove općine/opštine i Grad Živinice, kao krajnji korisnici, prve su lokalne zajednice u kojima se provodi program i Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH je na raspolaganju za svu potrebnu podršku", kazao je g. Softić.

Tranzicija na lokalnom nivou je u toku

Na sastanku je programski tim prisutnima predstavio provedene i planirane aktivnosti, kao i dinamiku realizacije programa. Predstavnici općina/opština i Grada Živinice su ponovo izrazili opredijeljenost za pravednu tranziciju za dobrobit građana.

"Banovići su odgovorna jedinica lokalne samouprave, koja je već napravila značajne iskorake u ostvarivanju uslova za proces tranzicije. Iako jedinice lokalne samouprave imaju ograničen utjecaj na sektore energije i rudarstva, ne možemo se distancirati od ovog pitanja. Moramo doprinijeti procesu. Pravedna tranzicija za nas znači da nijedan radnik u sektorima energije i rudarstva neće ostati bez podrške nakon tranzicije", kazao je Bego Gutić, načelnik Općine Banovići.

"Nastojat ćemo što efikasnije voditi proces u periodu tranzicije, osigurati sredstva za projekte namijenjene poboljšanju života naših građana", dodala je Meliha Beširević, pomoćnica načelnika Općine Breza. 

Lokalne zajednice u kojima se provodi program poznaju korist koju donose rudnici, ali isto tako su svjesni izazova koji nastaju njihovim radom.

"Ugljevik je poznat po proizvodnji uglja i termoelektrani koja je počela sa radom 80-tih godina. Moderni Ugljevik je nastao njenim otvaranjem. Razumijemo pozitivni uticaj rudnika i termoelektrana na širu lokalnu zajednicu, ali istovremeno smo svjesni negativnih posljedica i problema. Odlučni smo u nastojanju da osiguramo da naša lokalna zajednica i njeno stanovništvo napreduju i nakon prestanka rada termoelektrane", kazao je Vasilije Perić, načelnik Opštine Ugljevik.

Grad Živinice je u potpunosti opredijeljen da iskoristi kompetencije lokalne uprave za ubrzano ispunjavanje preuzetih obaveza i rješavanje izazova.

"Svjedoci smo brojnih pozitivnih pokazatelja u svim segmentima društva, koje bilježi kontinuirani rast i razvoj privrede, uz porast našeg stanovništva. Grad Živinice aktivno traži nova rješenja u oblasti upravljanja otpadom, pročišćavanja otpadnih voda, te podstiče domaćinstva da ugrađuju solarne panele i koriste obnovljive izvore energije. Pored toga, Grad istražuje mogućnost korištenja geotermalne energije za sistem daljinskog grijanja, što je suštinski važan napor za Živinice“, objasnio je Began Muhić, gradonačelnik Grada Živinice.

Švedska podržava pravednu tranziciju BiH: Korak bliže EU

Program "BiH SuTra" podržava Ambasada Švedske u BiH. Okoliš je i dalje najvažniji prioritet švedske vlade na globalnom nivou, a posebno u BiH, gdje je Švedska najveći bilateralni donator u oblasti okoliša i klimatskih promjena.

"Impresionirani smo predanošću načelnika/gradonačelnika lokalnih zajednica i veoma sam zadovoljna što je poduzet prvi operativni korak u realizaciji programa 'BiH SuTra'", kazala je Aiša Bjedić, odgovorna službenica Programa za okoliš i klimu u Ambasadi Švedske u BiH.

Europska komisija je 2017. godine uspostavila platformu za područja bogata ugljem u tranziciji, namijenjenu za olakšanu razmjenu znanja među regionima bogatim ugljem u EU. Ova platforma predstavlja jedinstven pristup od dna prema vrhu u pravednoj tranziciji koji ovim područjima omogućava da utvrde i rješavaju svoje posebne okolnosti i osiguraju sredstva za društvene i ekonomske izazove koje donosi tranzicija prema ekonomiji sa nultom stopom emisija.

"Energija je najvažnije usmjerenje za Europsku uniju, sa značajnim iznosom sredstava izdvojenim za infrastrukturu na lokalnom nivou u predstojećem periodu. Ovo sada nalaže značajne reforme za povezivanje BiH sa regionalnim tržištem. Koordinacija i prepoznavanje potreba na lokalnom nivou su od suštinske važnosti. Ovaj program može doprinijeti tome", kazao je Tarik Hubana, voditelj programa za oblast energije u Delegaciji Europske unije u BiH.

Program "BiH SuTra" provodi Štokholmski institut za okoliš (SEI), globalno poznata "think thank" organizacija koja je doprinijela izradi prve Strategije okoliša/životne sredine BiH (ESAP BiH 2030+).

"Održiva tranzicija je neosporno složen proces. BiH, kao država kandidat za članstvo u Europskoj uniji, preuzela je brojne obaveze, koje nose i značajne mogućnosti. U ovom kompleksnom procesu, lokalne akteri moraju pokazati odgovornost i biti nositelji aktivnosti, uz podršku i saradnju svih nivoa vlasti. SEI raspolaže ogromnim znanjem i iskustvom u različitim oblastima i pomoći će partnerima na lokalnom nivou vlasti. SEI nastoji postići usklađenost i saradnju sa drugim projektima sa ciljem osiguranja uspješne realizacije", zaključio je Bernardas Padegimas, voditelj tima u SEI-u.

 

Novosti i ažuriranja

U rubrici pod naslovom Novosti i ažuriranja možete pročitati najnovije informacije i informativne članke o različitim temama. Pratite zbivanja u najaktuelnijim vijestima, izvještajima i publikacijama programa BiH SuTra.

Partneri