Nakon održanog konsultacijskog događaja u općini Breza, nastavljen je drugi krug konsultacijskih sastanaka programa "BiH SuTra" u općini Banovići. U okviru jednodnevnog konsultacijskog događaja, stručnjaci i stručnjakinje programa "BiH SuTra" predstavili su nacrte ciljeva za 2050. godinu, mjere i aktivnosti unutar pet razvojnih pravaca. Pomenuti razvojni pravci obuhvataju dekarbonizaciju (energija, klima i održivi transport), cirkularnu ekonomiju, smanjenje zagađenja, održivu poljoprivredu te zaštitu prirode i biodiverziteta. Pet programskih razvojnih pravaca definisano je u skladu sa Zelenom agendom za Zapadni Balkan.
Tokom održanog drugog konsultacijskog sastanka u općini Banovići, predstavljen je detaljan pregled kratkoročnih aktivnosti koje će biti dio Operativnog plana za viziju održive tranzicije za period 2025-2027. godine. Kratkoročne aktivnosti imaju za cilj doprinijeti ispunjenju Vizije općine Banovići do 2050. godine, koja je definisana u novembru 2023. od strane različitih zainteresovanih strana (predstavnika i predstavnica lokalne vlasti, javnih preduzeća, nevladinog sektora, akademske zajednice i privatnog sektora).
Konsultacijski sastanak otvorio je Bego Gutić, načelnik Općine Banovići, koji je istaknuo da je "BiH SuTra" na neki način domaća zadaća adresirana od strane Evropske unije (EU) lokalnim vlastima. "Ukoliko želimo biti punopravna i ravnopravna članica EU i dio evropske porodice, moramo ispuniti kao država i kao lokalna zajednica obaveze koje donosi pravedna tranzicija", kazao je Gutić. Načelnik je sve prisutne na konsultacijskom sastanku pozvao da aktivno učestvuju u definisanju Operativnog plana, kao dijela Tranzicijskog plana općine Banovići.
Bego Gutić, načelnik Općine Banovići. Photo: Rizvić Print.
Jedan od pet razvojnih pravaca čije kratkoročne aktivnosti su predstavljene tokom konsultacijskog sastanka u općini Banovići jeste dekarbonizacija (energija, klima i održivi transport). Ovaj razvojni pravac se fokusira na ključne izvore emisije ugljen-dioksida.
"Izvor emisije ugljen-dioksida može biti sistem grijanja, stambenih i javnih zgrada, komercijalnih, industrijskih preduzeća, zatim javna rasvjeta kod koje imamo značajne potencijale za unapređenje energijske efikasnosti. Danas smo tokom diskusije čuli da Općina Banovići već dosta radi na tom području. Dekarbonizacija obuhvata i sektor transporta i saobraćaja, gdje se fokusiramo na pametna rješenja pogotovo kada je u pitanju javni prevoz, ali i organizacija čitavog transporta na području općine, uključujući i poticanje stanovništva da koristi nemotorizirane načine transporta, kao što je biciklizam i pješačenje. Bitno je spomenuti i vezu sa sektorom turizma, gdje turistički potencijali trebaju biti stavljeni u funkciju i omogućiti razvoj turizma preko nemotoriziranih načina transporta", objašnjava prof. dr. Azrudin Husika sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, stručnjak za razvojni pravac dekarbonizacija.
Prof. dr. Azrudin Husika sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, stručnjak za razvojni pravac dekarbonizacija. Photo: Foto Tomić, Bijeljina.
On dodaje da su finansijski mehanizmi neophodni za implementaciju aktivnosti: "Potrebno je napraviti modele finansijskog poticanja energijske efikasnosti u zgradarstvu, zatim javne rasvjete, te malih i srednjih preduzeća da bismo konvergirali ka ciljevima koje smo zacrtali". Ključna je uloga Općine Banovići da ponudi informacije, kako građanima i građankama tako i poduzetnicima i poduzetnicama, o dostupnim načinima finansiranja ili nekim drugim benefitima, npr. tehnička pomoć za pripremu projekata. "Čuli smo tokom sastanka od jednog učesnika da Općina može da ima ulogu u pripremi aplikacija, jer manja preduzeća nemaju vlastita sredstva i resurse potrebne za izradu aplikacije, te u tim slučajevima Općina ima ključnu ulogu", dodaje Husika.
Poseban interes na drugom konsultacijskom sastanku privukao je sistem daljinskog grijanja. Banovići imaju postojeći sistem daljinskog grijanja koji trenutno koristi ugalj. "Međutim, pred Općinom Banovići stoji izazov prelaska na neko drugo gorivo. Jasno je da je ugalj finansijski najisplativiji, jer je to ugalj iz lokalnog rudnika, ali postoje i druge opcije, kao što je drvna sječka ili neki drugi oblici drvne biomase, ali i korištenje geotermalne energije. Naravno, sve to mora biti povezano sa unapređenjem energijske efikasnosti zgrada da bi se omogućilo korištenje i geotermalne energije, ali u nekoj perspektivi i solarne energije sa akumuliranjem toplotne energije. Dakle, potrebno je uraditi studiju koja će sagledati koje su potrebe za grijanjem, ne samo u ovom postojećem obuhvatu, nego i šire, te na bazi toga odlučiti da li je to opet centralizirano snabdijevanje iz jednog mjesta ili je decentralizirano, pa da imamo više izvora energije", zaključuje Husika.
Program "BiH SuTra" ima za cilj integrisati rodnu ravnopravnost, društvenu jednakost i borbu protiv siromaštva (GESEP – Gender, Equality, Social Equity and Poverty) u tranzicijske planove općina/opština Banovići, Breza, Ugljevik i grada Živinice.
"Naš cilj je unaprijediti položaj žena kroz tranzicijske planove. Identifikovali smo mnoge kvalitetne kratkoročne mjere koje se lako mogu implementirati bez dodatnih finansijskih sredstava, posebno u oblasti edukacije. Žene često obavljaju neplaćeni kućanski rad i brigu o starijima i djeci, stoga je ključno omogućiti im pristup edukaciji i podršci. Također, potrebno je obratiti pažnju na energetsko siromaštvo, posebno kod samohranih majki, i raditi na unapređenju energetske efikasnosti. Energetsko siromaštvo ne podrazumijeva samo grijanje tokom zimskih dana, već i hlađenje, što je važno u kontekstu trenutnih toplotnih udara", rekla je Alma Midžić, konsultantkinja za GESEP pitanja, tokom konsultacijskog događaja u općini Banovići.
Alma Midžić, konsultantkinja za GESEP pitanja. Photo: Rizvić Print.
Predstavnici i predstavnice Općine Banovići do 1. jula 2024. godine dostavit će komentare na prezentovane aktivnosti za svaki razvojni pravac, što će doprinijeti izradi finalnog dokumenta - Tranzicijskog plana ove općine. Druga draft verzija Tranzicijskog plana sa finansijskim konstrukcijama bit će dostavljena Općini Banovići na uvid i dodatne komentare krajem jula 2024. godine. Nakon toga Općina Banovići će moći započeti sa definisanjem prioritetnih aktivnosti/mjera.
Tranzicijski plan za sve četiri jedinice lokalne samouprave (Banovići, Breza, Ugljevik i Živinice) je sveobuhvatan i participativan dokument usmjeren prema viziji, sa ambicioznim, ali provodljivim dugoročnim (do 2050. godine), srednjoročnim (do 2035. godine) i kratkoročnim (3 godine) ciljevima i mjerama za održivije društvo i unapređenje okolišnih i životnih uslova građana/građanki u regijama bogatim ugljem u BiH.
Nakon općina Breza i Banovići, drugi krug konsultacijskih sastanaka održat će se u: Živinicama (20.06.2024.) i Ugljeviku (21.06.2024.).
U rubrici pod naslovom Novosti i ažuriranja možete pročitati najnovije informacije i informativne članke o različitim temama. Pratite zbivanja u najaktuelnijim vijestima, izvještajima i publikacijama programa BiH SuTra.