Uvid u globalne megatrendove koji oblikuju budućnost u Bosni i Hercegovini

Uvid u globalne megatrendove koji oblikuju budućnost u Bosni i Hercegovini

Kroz čitavu historiju, ljudi su pokušavali predvidjeti budućnost - od kristalnih kugli do modernih metoda predviđanja. Od ključne je važnosti razumjeti megatrendove, jer te dugoročne pokretačke sile oblikuju ekonomije, poslovne subjekte i društva.

Štokholmski institut za okoliš/životnu sredinu (SEI) je 28. maja održao virtuelni događaj pod nazivom "Globalni megatrendovi oblikuju budućnost u Bosni i Hercegovini" u okviru programa "Održive tranzicije Bosne i Hercegovine (BiH SuTRa). Na ovom skupu se govorilo o ulogama megatrendova i o tome koje alate možemo koristiti da nam pomognu da oblikujemo budućnost kakvu želimo.

Megatrendovi naglašavaju pravac kretanja na globalnom nivou. Ti trendovi, kao što su tehnološki napredak, klimatske i geopolitičke promjene, utječu na svaki aspekt života i nalažu podrobno promišljanje i strateško planiranje.

U slučaju Bosne i Hercegovine, shvatanje i prilagođavanje ovim trendovima je od ključne važnosti zbog njene osjetljive ekonomije i geopolitičke pozicije. Istraživanjem globalnih megatrendova Bosna i Hercegovina može iskoristiti njihove pozitivne aspekte i pripremiti odgovore i prilagoditi se na neizbježne negativne aspekte i utjecaje, kako je naglašeno na ovom skupu.

Shvatanje trendova ključno za efikasno kreiranje politika

Robert Watt, direktor za saradnju u SEI-u, u uvodnom obraćanju je govorio o historijatu instituta naslonjenog na trendove zaštita okoliša/životne sredine i održivog rada u posljednjih 50 godina. Opisao je i stručnost SEI-a u smislu projekcijskog razmišljanja i sposobnosti da prati svjetske trendove, te usmjerava istraživanja i rad u skladu sa njima. 

Sara Talebian, naučna saradnica u SEI-u je naglasila da se budućnost ne može predvidjeti, ali da možemo istražiti alternativne mogućnosti i oblikovati željene ishode. Razumijevanje i usmjeravanje budućnosti je ključno za donošenje informisanih i strateških odluka, kojima se efikasno rješavaju i sadašnji i budući izazovi. Projekcije i prilagodljivost mogu pomoći u navigaciji nesigurnih elemenata, ali moramo imati na umu da odluke koje donosimo danas utječu na budućnost. U strateško planiranje i donošenje odluka trebamo uvrstiti pristupe orijentisane ka budućnosti, i to ne samo kao jednokratnu aktivnost nego kao redovnu praksu. Prilikom planiranja održivih tranzicija moramo njegovati ovu kulturu korištenja strateške projekcije. 

Megatrendovi relevantni za budućnost Evrope

Marcus Carsson, viši naučni saradnik u SEI-u, predstavio je 14 globalnih megatrendova koji su već sada vidljivi i najvjerovatnije će imati globalni utjecaj. Ukratko je proveo učesnike kroz trendove, pojedinačno predstavljajući svaki. Ove megatrendove je prepoznala Evropska komisija i mogu se pronaći ovdje: Megatrends Hub.

Ovo je tih 14 megatrendova:

Naglašeno je i da ovo nije iscrpna lista. Svaki megatrend se sastoji od više podtrendova, od kojih su neki poželjniji, a neke je najbolje izbjegavati. Viđenje ovih trendova zavisi od zemlje do zemlje ili regije, a ni njihovi utjecaji nisu slični.

Marcus Carsson, Senior Research Fellow at SEI presenting

Foto: Marcus Carsson, u SEI-u drži prezentaciju

Megatrendovi koji oblikuju Bosnu i Hercegovinu

U panel diskusiji, tri stručnjaka iz Bosne i Hercegovine (BiH) su govorili kako ovi trendovi oblikuju budućnost zemlje. Sesiju je moderirala Saša Solujić, a učesnici su bili prof. dr. Azra Hadžiahmetović, Ekonomski fakultet Univerzitet u Sarajevu, prof. dr. Mitar Perušić, Tehnološki fakultet, Zvornik, Univerzitet Istočno Sarajevo i Tarik Hubana, glavni operativni direktor, ARTI Analytics. Zajedno su razmatrali željene i regionalne utjecaje različitih megatrendova. Panelisti su govorili o tome kako tehnološki napredak i umjetna inteligencija mijenjaju industrije i društva i dali primjere kako globalni trendovi utječu na lokalne industrijske grane, kao što su poljoprivreda i energetski sektor. Zaključeno je da svaki od megatrendova nosi pozitivne elemente koji se mogu iskoristiti kao prilike, ali se zemlja mora angažirati i krenuti u pozitivnom pravcu. Megatrendovi također nose i rizike kojima se mora aktivno upravljati. Vlast i institucije moraju biti ojačane kako bi BiH efikasno upravljala utjecajima megatrendova, mora se ojačati povjerenje u vladu i institucije, a građani moraju preuzeti aktivnu ulogu. I na kraju je zaključeno da je privatni sektor otporan i igra vrlo važnu ulogu u oblikovanju budućnosti. 

Panelists

Foto: Panelisti događaja

Kako se odnosimo prema megatrendovima u kreiranju politika?

Treća sesija našeg događaja se fokusirala na raznoliku prirodu megatrendova, s fokusom na strategije kojima se upravlja megatrendovima u pozitivnom pravcu. Glavna rasprava se odnosila na ključno pitanje koje megatrendove prioritizirati, kako odgovoriti na njih, te na potencijal za stvaranje sinergija dok se u isto vrijeme minimiziraju sukobi.  Na ovoj sesiji je naglašena važnost razumijevanja osnovnih sistema vjerovanja, društvenih mreža i politika koji su pokretački faktori ovih trendova. Panelisti su se osvrnuli na to kako se ovi elementi naslanjaju na prethodne diskusije i uvide, naglašavajući holistički pristup u efikasnom upravljanju i utjecaju na megatrendove.

Virtuelni događaj pod nazivom "Globalni megatrendovi oblikuju budućnost u Bosni i Hercegovini"  je polučio značajan uvid u to kako će dugoročni trendovi utjecati na regiju i kako se navedeno može uvrstiti u strateško planiranje i kreiranje politika, te tako pretvoriti potencijalne izazove u prilike i osigurati otpornu i održivu budućnost.

Otvorite link za više informacija o govornicima i samom programu.

Pogledajte snimku webinara "Globalni megatrendovi oblikuju budućnost u Bosni i Hercegovini" ovdje:

Novosti i ažuriranja

U rubrici pod naslovom Novosti i ažuriranja možete pročitati najnovije informacije i informativne članke o različitim temama. Pratite zbivanja u najaktuelnijim vijestima, izvještajima i publikacijama programa BiH SuTra.

Partneri