Upravljanje otpadom u Bosni i Hercegovini kroz prizmu rodne ravnopravnosti, društvene jednakosti i smanjenja siromaštva

Upravljanje otpadom u Bosni i Hercegovini kroz prizmu rodne ravnopravnosti, društvene jednakosti i smanjenja siromaštva Radnici koji odvajaju otpad za recikliranje. Photo: Halfpoint Images/Getty Images.

U ovom sažetku razmatranja ponuđeno je objašnjenje tijesne povezanosti upravljanja otpadom u Bosni i Hercegovini sa pitanjima rodne neravnopravnosti, društvene nejednakosti i siromaštva u Bosni i Hercegovini.

Autorice: Claudia Strambo, Lisa Segnestam, Belma Jahović
Sažetak razmatranja
Septembar 2021. godine

Rodna neravnopravnost i društvena nejednakost, u smislu pristupa sredstvima i njihove kontrole, učešća u donošenju odluka i znanja, kao dimenzija siromaštva, duboko su isprepletene sa promjenama u okolišu/životnoj sredini. U ovom sažetku razmatranja ponuđeno je objašnjenje tijesne povezanosti upravljanja otpadom u Bosni i Hercegovini sa pitanjima rodne neravnopravnosti, društvene nejednakosti i siromaštva u Bosni i Hercegovini. Ponuđen je kratak prikaz zaključaka pregleda sekundarne literature i javno dostupnih baza sa podacima o okolišu/životnoj sredini, zdravlju, prirodnim resursima, rodnoj ravnopravnosti, društvenoj jednakosti i siromaštvu u BiH.

Ključne poruke:

  • Iako je u protekloj deceniji povećana pokrivenost uslugama prikupljanja otpada, neka područja još uvijek nemaju ove usluge, dok u drugima usluge nisu adekvatne, što je naročito izraženo u ruralnim sredinama. Romska domaćinstva češće od ostalih nemaju pristup ovim uslugama.
  • Na prakse odlaganja otpada mogu utjecati rodna pripadnost i starosna dob. Dakle, važno je prepoznati i osporavati društvene norme koje određuju ponašanje ljudi u odnosu na smanjenje nastanka otpada i reciklažu.
  • Uslijed nedostatka alternativnih mogućnosti zapošljavanja, mnoge romske zajednice se u osiguranju sredstava za život oslanjaju na neformalne djelatnosti. Naročito je rasprostranjeno skupljanje i prodaja komponenti iz otpada. Prilikom daljnjeg razvoja sistema upravljanja otpadom u BiH, neformalnim „sakupljačima/cama otpada“ treba dati stabilnu ulogu u ovom sistemu.
  • Upravljanje otpadom je sektor u kojem pretežno rade muškarci. Uvođenje rodno zasnovanih kvota i ciljani programi edukacije, mogli bi doprinijeti postizanju raznolikosti zaposlenih u sektoru upravljanja otpadom.

Ovdje pročitajte sažetak razmatranja.

Novosti i ažuriranja

U rubrici pod naslovom Novosti i ažuriranja možete pročitati najnovije informacije i informativne članke o različitim temama. Pratite zbivanja u najaktuelnijim vijestima, izvještajima i publikacijama programa BiH SuTra.

Partneri